Jarosławska Karta Miejska
Dołącz do ponad 1000 użytkowników, którzy wyrobili już Jarosławską Kartę Miejską. Wystarczy pobrać aplikację, odwiedzić stronę internetową lub złożyć wniosek w formie papierowej.
Celem programu naukowego „Być jak Ignacy” jest promowanie zdobywania wiedzy wśród uczniów szkół podstawowych poprzez doświadczanie oraz popularyzacja osiągnięć wielkich polskich naukowców i wynalazców.
Program zachęca dzieci do zdobywania wiedzy w takich dziedzinach, jak energia, ekologia, transport oraz technologie przyszłości. Uczniowie poznają kolejnych czterech naukowców – Józefa Rotblata, Władysława Szafera, Ernesta Malinowskiego oraz Stefana Banacha.
Program „Być jak Ignacy” przeznaczony jest dla uczniów klas I-III oraz IV-VIII. Specjalnie dla nauczycieli organizatorzy przygotowali interaktywne scenariusze zajęć dotyczące każdego z tematów projektu. Materiały są realizowane zarówno w przypadku zajęć stacjonarnych, jak i w sytuacji nauczania zdalnego. Projekt polega na prowadzeniu zajęć, w kole naukowym, podzielony jest na 4 etapy, każdy jest poświęcony innemu zagadnieniu: energia, ekologia, transport przyszłości i świat wirtualny.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w Jarosławiu wzięli udział w kolejnym, trzecim etapie programu. Podczas spotkań dyskutowali m. in. na temat:
Wynalezienie koła w Mezopotamii oraz jego ulepszanie, od żaglowozu do elektrycznie napędzanego samochodu przyszłości, od silnika parowego do automatycznych komputerów, od ciągnięcia wozu przez konie i wielbłądy do wymyślenia pierwszej automatycznej skrzyni biegów, od dyliżansu parowego który jechał 8 kilometrów na godzinę do Hyperloopa który może się rozpędzić nawet do 1000 kilometrów na godzinę, od balonów do jetpacków, od pomysłów do tworzenia niedostępnych na rynku latających samochodów, od policjantów na koniach do policjantów na latających motocyklach. To jedne z wielu nowych informacji o których się dowiedzieli w trzeciej części programu "Być Jak Ignacy".