Jarosławska Karta Miejska
Dołącz do ponad 1000 użytkowników, którzy wyrobili już Jarosławską Kartę Miejską. Wystarczy pobrać aplikację, odwiedzić stronę internetową lub złożyć wniosek w formie papierowej.
W najbliższą sobotę (18 maja), podczas Nocy Zwiedzania Rynku 2024, będzie można osobiście zobaczyć mechanizm zegara na wieży ratuszowej oraz podziwiać panoramę miasta z najwyższego, dostępnego punktu ratusza. Pamiętajmy, by w tym dniu zadbać o odpowiedni i wygodny ubiór, zwłaszcza obuwie.
18 maja 2024 r., podczas Nocy Zwiedzania Rynku będzie obowiązywał regulamin zwiedzania wieży ratuszowej. Prosimy o dostosowanie się do zaleceń przewodników oraz pracowników urzędu, ktrórzy tego wieczoru w godz. 16.00-22.00 będą do Państwa dyspozycji w budynku Ratusza.
Wejście na wieżę wymaga dobrej kondycji fizycznej, wygodnego ubioru oraz obuwia. Wszyscy zwiedzający zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i schodzenia z wieży.
Treść regulaminu znajduje się poniżej w załączniku.
HISTORIA ZEGARA Z WIEŻY JAROSŁAWSKIEGO RATUSZA
Decyzja o zakupie zegara zapadła w dniu 6 grudnia 1894 r. na posiedzeniu Rady Miejskiej. W protokole z posiedzenia zapisano: „Rada uchwala rekonstrukcję ratusza, postawienie wieży, zakup i umieszczenie zegara. Na ten cel przeznaczono 13.000 złotych reńskich”. Dostawcę zegara wybrano 21 marca 1896 r. dokonując zapisu: „Przyjąć ofertę Richarda Liebinga w Wiedniu na urządzenie zegara na wieży ratusza o 4 tarczach blaszanych z pozłacanymi cyframi i wskazówkami, bijącego godziny i kwadranse, potrzebującego naciągania co 30 godzin, wraz z montowaniem za cenę 1358 zł 30 gr”. Kolejny zapis z 20 czerwca 1896 r. potwierdza zrealizowanie kontraktu „Fabryka Richard Liebing z Wiednia przesłała zegar wieżowy”. Zegar został wyprodukowany w Fabryce Zegarów Wieżowych (THURMUHREN FABRIK) Richarda Liebinga w Wiedniu. Powyżej zegara zamontowane są dwa dzwony: mniejszy wybijający kwadranse i większy wybijający godziny. Wytworzone zostały w Odlewni Dzwonów (GLOCKEN GIESER) Petersa Hilzera w Neustadt. Dzwony mają wprawdzie zamontowane „serca”, lecz ich dźwięk wywoływany jest uderzeniami w zewnętrzny płaszcz przez specjalne młotki metalowe połączone drutami stalowymi z mechanizmem zegara. Nakręcanie zegara polega na podciąganiu za pomocą korby i wałka trzech naciągów obciążonych ciężarkami metalowymi. Rozwijające się pod wpływem obciążenia stalowe linki naciągów uruchamiają mechanizm zegara i młotki wywołujące dźwięk dzwonów. W latach 1990-1992 zegar został poddany generalnemu remontowi. Wykonawcą prac był znany jarosławski zegarmistrz, Zbigniew Dąbrowski.
Autor tekstu: Zbigniew Zięba