poniedziałek 4.03.2024

Jarosław po raz siódmy włączył się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W zorganizowanym z tej okazji niedzielnym Biegu Tropem Wilczym uczestniczyło ponad 300 biegaczy, którzy w ten sposób oddali hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963.

Po kilkuletniej przerwie jarosławianie ponownie wspólnie świętowali Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych i ulicami naszego miasta kolejny raz pobiegli Tropem Wilczym.

Bieg niezmiennie cieszy się w Jarosławiu dużym zainteresowaniem. W tym roku na jego starcie stanęło dokładnie 319 zarejestrowanych uczestników. Były wśród nich osoby dorosłe, młodzież i dzieci. Nie zabrakło nawet rodziców z pociechami w wózku. Uczestnicy mieli do pokonania symboliczną długość trasy – 1963 metry – to nawiązanie do daty śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka „Lalka” zamordowanego w 1963 roku. Ale w tym biegu nie liczyła się wygrana, a sam fakt uczestnictwa.

Pierwszy uczestnik przybiegł na metę już po 8 minutach. Na wszystkich na rynku czekał pamiątkowy medal. Spośród zarejestrowanych uczestników wylosowano dodatkowo osoby, które otrzymały drobne upominki, koszulki z wizerunkiem majora Władysława Koby i bł. Michała Czartoryskiego. Była też ciepła herbata i grochówka.

Uroczystość Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęła się złożeniem kwiatów pod tablicą przy ul. Sienkiewicza 4 poświęconą ofiarom represji Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1944-1956. Następnie odprawiona została msza św. w bazylice oo. Dominikanów. Po mszy św. uczestnicy obchodów udali się pod pomnik majora Władysława Koby, gdzie władze miasta na czele z burmistrzem Waldemarem Paluchem, wicemarszałek województwa podkarpackiego Anna Huk, radni Rady Miasta Jarosławia na czele z przewodniczącym Szczepanem Łąką, dyrektorzy biur poselskich i senarotskich, przedstawiciele służb mundurowych, związków kombatanckich i partii politycznych złożyli kwiaty. Urząd Miasta Jarosławia reprezentowali również zastępca burmistrza Wiesław Pirożek oraz sekretarz miasta Magdalena Kapusta.  

W swoim przemówieniu burmistrz miasta Waldemar Paluch mówił m.in. Dziś w naszym mieście, (...) składamy hołd, wyrażamy szacunek i wdzięczność za tak cenne, godne naśladowania dziedzictwo. Poświęcenie i odwaga Żołnierzy Niezłomnych są niezaprzeczalnym dowodem na to, że duma narodowa i miłość do Ojczyzny pozwalają przetrwać najtrudniejsze chwile. W obliczu obecnej trudnej, niestabilnej sytuacji na świecie, zwłaszcza wojny toczącej się tak blisko nas, u naszego Sąsiada, musimy pamiętać, że wolność nie jest rzeczą oczywistą ani stałą.  

Dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom i uczestnikom biegu za bycie razem w tym dniu, a żołnierzom 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. W. Wieczorkiewicza, harcerzom Hufca ZHP Jarosław oraz scholi dominikańskiej za uświetnienie uroczystości!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na fb - Urząd Miasta Jarosławia

Współorganizatorami wydarzenia byli: Miejski Ośrodek Sportu i Rekracji w Jarosławiu, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Jarosławska Grupa Biegowa „Sokół”, Klasztor oo. Dominikanów w Jarosławiu, 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej, 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. W. Wieczorkiewicza w Jarosławiu. Partnerami: Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarosławiu Sp. z o.o., Motor Bike Drivers Team Jarosław.

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...