piątek 15.12.2023

Zorganizowane podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego 2023 Dni Mongolskie w Jarosławiu były ostatnią okazją w tym roku, aby zajrzeć do jurty i poznać fascynującą, choć ciągle niedostatecznie znaną historię i teraźniejszość państwa położonego w środkowowschodniej Azji.

Misję przybliżania kultury Mongolii zajmującej terytorium pięciokrotnie większe od powierzchni Polski lecz zamieszkiwanej obecnie przez niespełna 3,5 mln ludzi realizuje już od kilku lat Piotr Śliwiński - krakowski podróżnik, himalaista, naukowiec i przedsiębiorca, którego gościliśmy nie tylko w dniach 8-10 grudnia na Jarmarku Bożonarodzeniowym 2023, ale również na sierpniowym Wielkim Jarmarku Jarosławskim. Pan Piotr współpracuje z Ambasadą Mongolii w Warszawie, z przedstawicielami mongolskiej społeczności przebywającej na stałe lub czasowo w Polsce, a także z wieloma innymi instytucjami i stowarzyszeniami, które wspierają jego zainteresowania, m.in. z 3 Stowarzyszeniem AIKIDO-AIKIKAI z Warszawy promującym szeroko rozumianą kulturę Orientu. W poprzednich latach Dni Mongolskie organizował również w Krakowie. W Jarosławiu, jak przystało na miasto o wielokulturowych korzeniach, sięgamy do tradycji kupieckich oraz pokazujemy współcześnie naszą gościnność podczas wydarzeń z handlem w roli głównej. Dziękujemy Panu Piotrowi za wizytę podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego, gościom z różnych stron Polski oraz turystom z Kolumbii, Hiszpanii i Ukrainy, a naszym mieszkańcom za tak życzliwe przyjęcie!  

Podczas wydarzenia zaplanowano: prezentację mongolskich strojów i pamiątek, wystąpienia i prelekcje połączone z rozmowami i pytaniami od uczestników wydarzenia, pokaz tradycyjnej mongolskiej jurty, wykłady o jej budowie, użytkowaniu oraz zwyczajach w niej panujących, spotkania integracyjne przy tradycyjnej muzyce mongolskiej, degustacje mongolskich potraw i napojów przygotowanych przez Erdenetuya Boldbaatar z Ułan Bator, a także prezentację zdjęć z wypraw po Mongolii autorstwa podróżników: Marcela Kwaśniaka, Witolda Fedorowicza oraz Piotra Śliwińskiego.

-  Dni Mongolskie cieszą się wielkim zainteresowaniem w województwie podkarpackim. W pierwszych dniach jurtę mongolską na rynku w Jarosławiu odwiedziło kilkaset osób, które były otwarte na poznanie zwyczajów i kultury odległej części Azji. (...)  Piękne zdjęcia i miłe wspomnienia pozostaną w naszej pamięci na długo. Dużo radości i uśmiechu na twarzach mieszkańców Jarosławia, gości z różnych stron Polski oraz turystów - napisał m.in. na swoim podróżniczym profilu facebook, Piotr Śliwiński.

Organizatorem Dni Mongolskich było Stowarzyszenie Ekologiczna Wspólnota Środowiskowa, współorganizatorami: Burmistrz Miasta Jarosławia, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, zaś partnerami: Ambasada Mongolii w Polsce, Stowarzyszenie Mongołów w Polsce, Stowarzyszenie Aikido Aikikai, Jarosławska Grupa Biegowa „Sokół, Mototrasa Jarosław i okolice.

 

fot. z archiwum Piotra Śliwińskiego

***

DLA PRZYPOMNIENIA

Jarosławska jutra została zakupiona ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014–2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%), w ramach programu „Rozwój Lokalny”, z projektu „JarosLove – z miłości do ludzi”. W ramach tych środków realizowane są działania kulturalne oraz zakup infrastruktury, która aranżuje przestrzeń wydarzenia. Do takich wydarzeń należy Wielki Jarmark Jarosławski - certyfikowany produkt turystyczny województwa podkarpackiego. Podczas tegorocznej odsłony wydarzenia dodatkową atrakcją była możliwość obserwacji budowy jurty mongolskiej – pierwszej na Podkarpaciu - oraz udział w spotkaniach i warsztatach z jej twórcą - Piotrem Śliwińskim,  podróżnikiem, himalaistą, zdobywcą 7 szczytów korony ziemi, naukowcem i przedsiębiorcą, współpracującym z Ambasadą Mongolii w Warszawie, czy z przedstawicielami mongolskiej społeczności przebywającej na stałe lub czasowo w Polsce.

Organizując Wielki Jarmark Jarosławski dbamy o odpowiednią stylizację płyty rynku, tak, aby wprowadzić uczestników imprezy w odpowiedni klimat i nastrój. Przez wzgląd na wielokulturową formułę wydarzenia, od kilku lat w sercu miasta gościmy wystawców, rekonstruktorów oraz przedsiębiorców posiadających również jurty, co niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz turystów, a przede wszystkim dzieci. Wśród partnerów wydarzenia jest m.in. firma Smaki Historii, która w poprzednich latach, we własnej jurcie, oferowała wyroby regionalne kuchni kultury tatarskiej. 

Rozwijaniu naszego produktu turystycznego sprzyja także organizacja innych wydarzeń nawiązujących do tradycji handlowych miasta takich jak: Jarosławska Giełda Staroci organizowana co miesiąc od kwietnia do października; Mini Jarmark Jarosławski organizowany w czerwcu; wrześniowy Jarmark Benedyktyński z udziałem miejskich instytucji kultury; czy grudniowy Jarmark Bożonarodzeniowy. 

Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 był ostatnim tak dużym wydarzeniem tego roku i wyjątkową okazją, by przed demontażem jurty, zobaczyć jej oryginalną konstrukcję i wyposażenie, spotkać jej twórcę oraz wziąć udział w „Dniach Mongolskich” w naszym mieście. Po zakończeniu świątecznego jarmarku, zgodnie z planem, jurta została zdemontowana, a od przyszłego sezonu obiekt pozostanie do dyspozycji miejskich instytucji kultury. Umożliwi przeprowadzanie m.in. takich działań jak: warsztaty instrumentalne, pokazy historyczne czy spotkania z muzyką tradycyjną w kameralnej formie oraz organizację wszelkich wydarzeń związanych z tradycjami miasta w atrakcyjnej i ciekawej przestrzeni. Ponadto będzie budzić ciekawość i zainteresowanie nie tylko mieszkańców, ale również turystów, dzięki czemu jarmark oraz inne wydarzenia towarzyszące będą mogły przyciągnąć jeszcze większą grupę odbiorców.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...