środa 14.12.2022
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Wprowadzony niezgodnie z konstytucją stan wojenny pozwolił władzy na internowanie ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej. Tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Blisko 100 osób straciło życie.

Obchody wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęły się mszą świętą w Jarosławskim Opactwie w intencji ofiar stanu wojennego. W hołdzie walczącym o wolną Polskę, w imieniu Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha, zastępca burmistrza Dariusz Tracz wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Jarosławia Szczepanem Łąką złożyli kwiaty przed obrazem bł. ks. Jerzego Popiełuszki - zamordowanego brutalnie kapelana „Solidarności". W ten sposób symbolicznie upamiętniono wszystkie ofiary stanu wojennego.

Uroczystość odbyła się z udziałem parlamentarzystów lub ich przedstawicieli, radnych miasta, pocztów sztandarowych, delegacji samorządowych, przedstawicieli służb mundurowych, organizacji niepodległościowych, partii politycznych oraz społeczności lokalnych.

Stan wojenny został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. na terenie całej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim. Przyczyną było malejące poparcie dla polityki władz państwa polskiego i rosnąca zależność od Związku Radzieckiego. Mając świadomość ogromnego poparcia społecznego dla „Solidarności” i związanego z tym zagrożenia dla swojej pozycji, komuniści postanowili użyć siły i rozprawić się z opozycją. „Solidarność” została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani. Władza nie miała skrupułów, by strzelać do ludzi stawiających opór.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...