środa 17.11.2021

5 listopada br. zakończył się, prowadzony przez Urząd Miasta Jarosławia, nabór wniosków o granty na zakup sprzętu komputerowego dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR. Wpłynęło około 320 wniosków od mieszkańców zainteresowanych programem i kwalifikujących się do udziału w nim (tj. posiadających krewnych w linii prostej pracujących kiedyś w PGR).

Gmina Miejska Jarosław złożyła wniosek na zakup 320 jednostek sprzętu (komputer stacjonarny, laptop lub tablet), którego wartość nie przekracza 3.500 zł – takie były wymagania konkursowe.

W chwili obecnej trwa ocena złożonego wniosku, potrwa ona około 40 dni (termin może ulec zmianie, jeśli tak ogłosi Instytucja organizująca konkurs). W przypadku pozytywnej oceny wniosku i uzyskania dofinansowania Gmina Miejska Jarosław jest zobligowana do zakupu sprzętu w trybie przetargowym, oraz ponownej weryfikacji złożonych przez mieszkańców oświadczeń dotyczących zatrudnienia krewnego w PGR. Poprawność Oświadczeń będzie weryfikowana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Rzeszowie.

W trakcie zbiórki oświadczeń Instytucja Organizująca Konkurs doprecyzowała zasady kwalifikowalności uczestników, i tak o wsparcie mogą się ubiegać tylko uczniowie (od „zerówki" szkolnej do ostatniej klasy „szkoły średniej”) spełniający wszystkie warunki Programu. Dzieci uczęszczające do "zerówki" w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym nie są objęte wsparciem w ramach tego konkursu. Studenci nie kwalifikują się do skorzystania ze wsparcia w ramach tego programu.

Poniższe szkoły są objęte wsparciem w ramach konkursu:
a) czteroletnie liceum ogólnokształcące,
b )pięcioletnie technikum,
c) trzyletnia branżowa szkoła I stopnia,
d) trzyletnia szkoła specjalna przysposabiającą do pracy,
e) dwuletnia branżowa szkoła II stopnia.

Szkoły dla dorosłych oraz szkoły w systemie zaocznym nie są objęte wsparciem w tym konkursie.

Rodzice/opiekunowie prawni lub uczniowie pełnoletni składają oświadczenie w gminie zgodnej z miejscem zamieszkania dziecka (ucznia). Dziecko musi zamieszkiwać gminę lub miejscowość, w której działało niegdyś PPGR. Niekoniecznie musi być to ta sama gmina, w której pracowali i mieszkali krewni w linii prostej ucznia. Dziecko mieszkające aktualnie w miejscowości/gminie, która nie uzyska pozytywnej opinii KOWR (nie znajduje się na terenie po PPGR) nie może skorzystać z wsparcia w ramach tego konkursu.

W sytuacji nie otrzymania przez Gminę Miejska Jarosław dofinansowania, projekt nie będzie realizowany.

Szczegółowe informacje dotyczące grantu dostępne są na https://www.gov.pl/web/cppc/wsparcie-ppgr