wtorek 15.06.2021

14 czerwca uroczyście odsłonięte zostały tablice z nazwami nowych rond w Jarosławiu, usytuowanych na Placu Mickiewicza.

Rondo położone obok gmachu Sokoła, który obecnie jest siedzibą Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, u zbiegu ul. Sikorskiego i 3-go Maja nosi już oficjalnie imię burmistrza Adolfa Dietziusa. Drugie rondo położone u zbiegu ul. Lubelskiej z ul. Grunwaldzką nosi imię profesora Jana Haftka.

Tablicę z imieniem ronda profesora Jana Haftka symbolicznie odsłonili: córka profesora Katarzyna Haftek-Lis, bliski współpracownik profesora, profesor Andrzej Radek, burmistrz Waldemar Paluch oraz wiceprzewodnicząca Rady Miasta Jarosławia Agnieszka Wywrót. Tablicę z imieniem burmistrza Adolfa Dietziusa odsłonili pomysłodawcy tej nazwy, członkowie grupy utworzonej na portalu społecznościowym Facebook pn. „Historia i zagadki Jarosławia i okolic” Artur Tutka i Ryszard Kondracki wraz z burmistrzem Waldemarem Paluchem oraz wiceprzewodniczącą Rady Miasta Jarosławia Agnieszką Wywrót.

Nowe obiekty infrastruktury drogowej zostały poświęcone przez Archiprezbitera Jarosławskiego księdza prałata Andrzeja Surowca.

Dalsza część uroczystości odbywała się w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki. Spotkanie było okazją do przybliżenia sylwetek postaci, których imiona nadano rondom. O postaci profesora Haftka opowiadał profesor Andrzej Radek oraz doktor nauk medycznych Jacek Bojakowski, a także córka profesora Katarzyna Haftek-Lis. Sylwetkę wieloletniego burmistrza Jarosławia Adolfa Dietziusa przedstawiły przedstawicielki grupy działającej na FB pn. „Historia i Zagadki Jarosławia i okolic: Magdalena Jagiełło-Szostak oraz Maria Panenka.

Ideę nazwania rond imionami postaci zasłużonych dla Jarosławia przybliżyli: Wiceminister w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Poseł na Sejm RP Anna Schmidt, Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch oraz wiceprzewodnicząca Rady Miasta Jarosławia Agnieszka Wywrót.

Uroczystość uświetniła swoim występem solistka Jarosławskiej Sceny Piosenki Aktorskiej Justyna Wota.