W poniedziałek do pracy w Narodowym Spisie Powszechnym ruszą rachmistrzowie telefoniczni. Będą zbierali informacje od osób, które nie wypełniły formularza internetowego.

Z powodu pandemii COVID-19 Narodowy Spis Powszechny w 2021 roku jest prowadzony przede wszystkim za pośrednictwem formularza internetowego. Są jednak osoby, które ze względu na wykluczenie informatyczne nie są w stanie tego zrobić - nie mają dostępu do sieci lub odpowiednich kompetencji.

Jak wygląda Narodowy Spis Powszechny przez telefon? Wyjaśniamy krok po kroku

  1. Dzwoni do nas jeden z numerów: (22) 828 88 88 i (22) 279 99 99.
  2. Osoba dzwoniąca musi się przedstawić jako rachmistrz, podając swoje imię i nazwisko, a na naszą prośbę również numer identyfikatora.
  3. Na stronie www.spis.gov.pl możemy sprawdzić, czy aby na pewno mamy do czynienia z rachmistrzem. Wystarczą podane wyżej informacje.
  4. Rachmistrz powinien poinformować nas o jednostce, z której dzwoni, podać miejsce, w którym znajduje się klauzula informacyjna (RODO), a także wyjaśnić, skąd ma nasz numer telefonu.
  5. W kolejnym kroku rachmistrz musi wytłumaczyć cel rozmowy.
  6. Następnie przechodzimy wspólnie do formularza spisowego. Rachmistrz odczytuje pełne pytania i wszystkie możliwe odpowiedzi, a my udzielamy informacji, które są zbierane podczas Narodowego Spisu Powszechnego.
  7. Na zakończenie rozmowy rachmistrz jest zobowiązany, aby jeszcze raz potwierdzić przekazane przez nas dane.

Jak rozpoznać, czy aby na pewno rozmawiamy z rachmistrzem?

W związku z falą oszustw telefonicznych, których przestępcy najczęściej dokonują poprzez wiadomości SMS, pojawiły się obawy, że będą chcieli wykorzystać także Narodowy Spis Powszechny.

Aby tego uniknąć, należy pamiętać, że w Narodowym Spisie Powszechnym nie pojawiają się pytania o nasz numer konta bankowego lub dane logowania. Jeśli padną takie pytania, to możemy być pewni, że rozmawiamy z oszustem.

Ponadto rachmistrzowie dzwonią tylko i wyłącznie z dwóch numerów telefonicznych: (22) 828 88 88 i (22) 279 99 99.

- Oznacza to, że każdy rachmistrz spisowy, niezależnie od województwa, wykonuje wywiady spisowe z jednego z dwóch podanych wyżej numerów telefonów - jest to gwarancja dla respondenta, że dzwoni do niego rachmistrz spisowy, a nie osoba podszywająca się pod niego - wyjaśnia Grażyna Witkowska, zastępczyni dyrektora Urzędu Statystycznego w Katowicach.

Wiarygodność rachmistrza można potwierdzić poprzez:

  • stronę internetową (www.spis.gov.pl, zakładka „Sprawdź rachmistrza”),
  • kontakt z infolinią: (22) 279 99 99

Dodatkowo możemy poprosić rachmistrza, aby podczas rozmowy podał jedną z wybranych pięciu ostatnich liczb naszego numeru PESEL.

Jak jeszcze można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym?

Samodzielne wypełnienie kwestionariusza na stronie internetowej oraz oczekiwanie na telefon od rachmistrza to nie jedyne możliwości, aby wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym.

Od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00 można spisać się pod numerem telefonu: (22) 279 99 99. W każdej gminie i powiecie, a także wskazanych urzędach, działają również punkty, gdzie spisać można się bezpośrednio.

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...